آزمایش با نیتروژن مایع

سلام

نیتروژن مایع  بی رنگ, بی بو (بسیار شبیه به آب) با دمایی نزدیک ۱۹۶ درجه زیر صفر بوده و از تقطیر جزء به جزء هوای مایع به دست می‌آید. دمای پایینی که نیتروژن مایع در آن قرار دارد آن را برای انجام آزمایشات بسیاری برای محققان و دانشمندان به ماده ای کاربردی تبدیل کرده است . در این ویدئو شاهد انجام ده آزمایش زیبا و متنوع با استفاده از نیتروژن مایع خواهیم بود. برای آزمایش با نیتروژن مایع در ادامه با ریسمان همراه باشید .

نیتروژن مایع

نیتروژن مایع

این آزمایش ها به این قرار هستند :

اولین آزمایش : نیتروژن مایع را درون یک بطری در بسته ریخته ایم ؛ با گذشت زمان نیتروژن می جوشد و تبخیر می شود و با افزایش فشار بخار در درون ظرف پس از مدتی بطری منفجر می شود.

دومین آزمایش : اثر مایزنر (The Meissner effect) در این قسمت شاهد معلق ماندن یک قطعه آهنربا بر بالای یک ماده ابر رسانا شده به وسیله ی دمای پایین نیتروژن مایع هستیم .

سومین آزمایش : در ابن قسمت ماده منفجره ترمیت را به وسیله شعله فعال می کنیم و نتیجه ریختن آن در ظرف نیتروژن مایعی که در زیر آن قرار دارد را می توانید مشاهده نمایید .

چهارمین آزمایش : در این قسمت شاهد پرتاب یک راکت ساخته شده به وسیله نیتروژن مایع هستید که به علت فشار ناشی از تبخیر نیتروژن مایع در دمای محیط پرتاب می شود .

پنجمین آزمایش : در این آزمایش یک گل طبیعی تازه را در داخل نیتروژن مایع قرار می دهند به علت دمای منفی ۱۹۶ درجه ای نیتروژن مایع گل به طور کامل منجمد می شود و سپس با یک فشار دست به طور کامل پودر می شود.نکته ای که در اینجا می توان به آن اشاره کرده این است که به علت انجماد فوق سریعی که در این آزمایش اتفاق می افتد سلول های گل بدون آسیب و به صورت سالم منجمد می شوند.

ششمین آزمایش : نیتروژن مایع در زیر آب و تاثیر این دو به هم

هفتمین آزمایش : دمای جوش اکسیژن از دمای جوش نیتروژن حدود ۱۰ درجه بالاتر است و به همین دلیل با استفاده از مقداری نیتروژن مایع می توانیم مقداری اکسیژن محبوس در یک ظرف را به حالت مایع در آوریم.

هشتمین آزمایش : در اینجا یک سطل دو لیتری را همراه با نیتروژن درونش در قسمت زیرین قرار داده و یک سطل دیگر را به صورت وارونه روی آن قرار داده اند و نتیجه را می توانید مشاهده نمایید.

نهمین آزمایش : چرخش توپ پینگ پونگ منجمد

دهمین آزمایش : در این قسمت ظرفی از نیتروژن مایع را درون زمین قرار داده و رویش را با خاک می پوشانند و نتیجه را مشاهده می نمایید.

امیدوارم که مورد استفاده شما قرار گرفته باشد.

حق کپی رایت برای ریسمان محفوظ است.

 

لینک دانلود

دانلود

اشتراک گذاري در کلوب اشتراک گذاري در گوگل پلاس اشتراک گذاري در فيسبوک

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *