استاندارد های Wi-Fi

سلام

مطمئنا تا به حال با عبارت هایی که در کنار مودم ها ، تلفن های همراه و تجهزات شبکه وای فای به کار می روند ، مواجه شده اید . عباراتی مثل b/g/n یا ac /bc یا ۸۰۲٫۱۱ IEEE یا ۲٫۴ GH اما این عبارات به چه معناست و هر کدام نشانگر چه موضوعی است ؟ را ریسمان در ادامه همراه باشید .همانند هر وسیله و شبکه دیگری برای شبکه ارتباطی وای فای (WiFi ) نیز استاندارد های مختلفی به وضع شده است ، به طور کل وای فای را در بین شبکه های دیگر با استاندارد ۸۰۲٫۱۱ IEEE مشخص می کنند ، یعنی هر جا این عبارت را دیدید معرف ارتباط از نوع وای فای است . عبارت WPA و WPA2 را نیز می توانید در کنار این عبارت مشاهده کنید ، این دو عبارت اخیر نشان دهنده سطح امنیت و نوع استاندارد امنیتی است که مودم یا شبکه شما از آن پشتیبانی می کند ، WPA 2 از WPA جدید تر است و البته رمز گزاری و امنیت قوی تری را برای شبکه شما به همراه می آورد ، در حقیقت شما اگر تجهیزات شبکه ای را تهیه کنید که از استاندارد WPA 2 پشتیبانی می کنند و از یک رمز عبور قوی هم استفاده کنید می توانید تا حد زیادی از امنیت شبکه خود اطمینان حاصل کنید .

معنای استاندارد های وای فای

معنای استاندارد های وای فای

 

عبارت دیگری که بر روی مودم های وای فای یا گاهی بر روی گوشی ها و تبلت ها هم مشاهده می کنید عبارت WPS می باشد ، این عبارت به معنای پشتیبانی مودم و تجهیزات دارای این استاندارد از امکان اتصال امن بدون رمز است ، یعنی که معمولا مودم دارای امکان WPS یک دکمه بر رویش با این نام گذاشته شده است که با زدن این دکمه معمولا چراغی با همین نام یا با شکل یک قفل بر روی مودم روشن می شود ، آنگاه اگر در محدوده برد مودم یک تلفن همراه یا تبلت یا پرینتر با امکان پشتیبانی از امکان WPS وجود داشته باشد می تواند با ورود به قسمت تنظیمات وای فای وسیله و انتخاب اتصال WPS بدون وارد کردن رمز شبکه به آن شبکه اتصال بر قرار کند . برای همین به شما توصیه می کنم از خاموش بودن امکان WPS مودم تان اطمینان حاصل کنید و همچنین اگر نمی خواهید فردی به این وسیله بتواند از شبکه شما استفاده کند می توانید مودمی را تهیه کنید که این قابلیت را نداشته باشد و یا آن را در قسمت تنظیمات مودم غیر فعال کنید ، در ضمن مودم را در مکانی قرار دهید که در دسترس همه قرار نداشته باشد.

عبارت دیگری که هم بر روی مودم ها و تجهیزات شبکه و هم بر روی تمام تلفن های همراه ، تبلت ها ، لپ تاپ ها و وسیله های دارای قابلیت وای فای به چشم می خورد عبارت هایی مانند ۸۰۲٫۱۱b یا ۸۰۲٫۱۱g یا ۸۰۲٫۱۱b/g/n یا ۸۰۲٫۱۱b/g/n/ac/ad . خوب این عبارت ها به معنای استاندارد سرعت و مسافت انتقال اطلاعات در دستگاه شما است . ابتدا استاندارد های b و g تولید شدند ، این استاندارد ها ظرفیت انتقال اطلاعات اسمی ۱۱ مگابیت بر ثانیه را در فاصله ای در حدود ۱۰۰ متر مستقیم فراهم می کنند ، باند فرکانسی آن ها هم معمولا ۲٫۴ گیگاهرتز است . بعد از آن ها استاندارد n تولید شد که بیشتر تجهیزات موجود در بازار الان از این استاندارد پیروی می کنند ، این استاندارد از سرعت اسمی انتقال اطلاعات ۲۰۰ مگابیت بر ثانیه در حدود مسافت ۲۵۰ متر را دارا است و معمول از حوزه فرکانسی ۵ گیگاهرتز استفاده می کنند . من خودم با مودمی از این نوع و ایجاد شبکه داخلی بین دو کامپیوترم با سرعت ۶ مگابایت بر ثانیه در فاصله ۲ متر و با سرعت ۲ مگابایت بر ثانیه در فاصله ۱۵ متر البته با دیوار انتقال اطلاعات داشتم . جدیدا هم استاندارد ac و ad به بازار آمده اند که البته در حال گسترش هستند و سرعت بالاتر و مسافت بالاتری را پشتیبانی می کنند . همچنین لازم به ذکر است که معمولا دستگاه هایی که از استاندارد جدید پشتیبانی می کنند از استاندارد های گذشته هم پشتیبانی می کنند و این برای ارتباط با دستگاه های قدیمی تر لازم است .

نکته دیگری که می توانم در مورد این دستگاه ها بگویم تعداد آنتن های آن ها است که در تعداد وسایلی که همزمان می توانند به آن درستگاه متصل شوند و سرعت انتقال اطلاعات و مسافت ارسال و دریافت اطلاعات تاثیر مستقیم دارند. و این را نیز بگویم که اگر شما نیازتان در حد محیط ۱۵۰ متر به پایین با دیوار در یک طبقه و تعداد اتصال همزمان ۱۰ دستگاه و سرعت زیر ۱٫۵ مگابایت بر ثانیه است ، از تجهیزات شبکه یک آنتن با استاندارد n استفاده نمایید برایتان کافی است و اگر بیشتر از این ها را نیاز دارید به دنبال تعداد آنتن بیشتر و استاندارد بالاتر بروید .

امیدوارم مورد استفاده شما قرار گرفته باشد.

حق کپی رایت برای ریسمان محفوظ است.

انتشار این مطلب فقط با قرار دادن لینک فعال مطلب مجاز است.

لینک مطلب :   http://goo.gl/UvqnTr

اشتراک گذاري در کلوب اشتراک گذاري در گوگل پلاس اشتراک گذاري در فيسبوک

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

یک پاسخ

  1. حسین گفت:

    خیلی عالی بود.
    ممنون

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *