تنش و مکانیک سیالات

سلام
تنش از جنس فشار می باشد و می تواند به صورت های ، کششی ، فشاری ، برشی و پیچشی ظاهر شود . این تنش ها اگر از ظرفیت تحمل جسم مورد نظر بیشتر باشند ، در آن جسم تغییر شکل ایجاد خواهد شد . در ادامه ضمن بررسی تنش و مکانیک سیالات به معرفی سیال می پردازیم . در ادامه با ریسمان همراه باشید .

سیال

سیال

در طراحی های اجسام مختلف می بایستی به گونه ای طراحی انجام شود که چهار تنش کششی ، فشاری ، برشی و پیچشی از حد تنش مجاز یا حد تحمل جسم بیشتر نشوند . رعایت این مورد باعث جلوگیری از تغییر شکل و یا شکست جسم می شود .
نیروی برشی و پیرو آن تنش برشی در امتداد سطح جسم وارد می شوند ، به عبارتی مماس بر سطح جسم هستند . این نیرو یا تنش را می توانید در راه رفتن بر سطح زمین مشاهده نمایید . در حقیقت به دلیل وجود یکی از نمود های این تنش یعنی اصطکاک است که ما توانایی راه رفتن بر روی زمین را دارا هستیم .
تعریف سیال : سیالات موادی هستند که تحت تاثیر کوچکترین تنش برشی تغییر شکل می دهند و از حالت سکون به حرکت در می آیند ، این حرکت تا زمانی که تنش برشی وجود دارد ادامه پیدا می کند . سیالات شامل مایعات و گازها می شوند . در سیالات موثرترین تنشی که باعث تغییر حالت سیال می شود از بین چهار تنش فوق تنش برشی است .
تعریف مکانیک سیالات : مکانیک سیالات علمی است که در آن قوانین فیزیک و مکانیک در حوزه ی سیالات مورد بررسی قرار می گیرد ، مسائلی نظیر حرکت یا سکون سیال ، نیرو یا فشار وارد بر آن ، قوانین حاکم بر لوله ها ، لایه مرزی و سایر مسائل مرتبط با سیالات در مکانیک سیالات بررسی می شوند .
حق نشر این مطلب برای ریسمان محفوظ است .
انتشار این مطلب تنها با ذکر نام ریسمان و لینک فعال مطلب مجاز است .
امیدوارم مورد استفاده شما قرار گرفته باشد .

اشتراک گذاري در کلوب اشتراک گذاري در گوگل پلاس اشتراک گذاري در فيسبوک

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *