دو آینه فرنل و تداخل

سلام

تداخل در امواج را می توان مبحث نسبتا گسترده ای دانست .عامل اصلی تداخل امواج ایجاد اختلاف راه نوری بین پرتو های نور عموما همدوسی است که از یک منبع سرچشمه گرفته اند . حال این تقسیم باریکه ی نور به تعداد بیشتر را می توان با ابزار متفاوتی انجام داد . در این نوشته از ریسمان به دو آینه فرنل و تداخل می پردازیم که روشی برای ایجاد اختلاف راه نوری و ایجاد نقش های فریز بر روی پرده است . در ادامه با ریسمان همراه باشید .

نمونه ای از دو آینه فرنل و تداخل

نمونه ای از دو آینه فرنل و تداخل

در اینجا گزارش کاری از آزمایشگاه اپتیک و دو آینه فرنل و تداخل برای شما قرار داده ایم تا علاوه بر آشنایی با دو آینه فرنل و تداخل با روش ساخت و اندازه گیری پارامتر های آن طی آزمایش آشنا شوید .

مقدمه و شرح آزمایش:

علت تداخل اختلاف راه است. ما دو چشمه مجازی داریم که همدوس هستند ( یعنی اختلاف فاز ثابت است ) و از یک چشمه نقطه ای حقیقی می آیند. برای ساخت این چشمه های نقطه ای همدوس به روش های مختلفی می توانیم عمل کنیم . دو آئینه فرنل , دو منشور فرنل و یا دوشکافه یانگ و… از جمله رایج ترین این روش های هستند .

اختلاف راه را دلتا می نامیم. اگر دلتا مضرب صحیحی از طول موج باشد آنگاه نوار روشن است و تداخل سازنده داریم و اگر دلتا مضرب صحیحی از نصف طول موج باشد نوار تاریک خواهد بود و تداخل مخرب خواهیم داشت .

روش انجام آزمایش:

نور حاصل از لیزر He-Ne را از عدسی f=5mm ( برای تبدیل چشمه به چشمه ی نقطه ای) عبور داده تا پرتو پهن تر شود . و آن را به طور کاملا موازی با خط تقاطع دو آئینه به آئینه ها می تابانیم.

فاصله تا پرده یا دیوار در این آزمایش تقریبا دو متر است . ریل اپتیکی را تغییر داده تا پرتو نور روی دیوار یا پرده بیافتد. و نور را با تغییر پیچ های تراز و فاصله d بین تصاویر منابع مجازی و در نتیجه تغییر دادن شیب آینه ها , تنظیم میکنیم. وقتی کیفیت تصاویر مطلوب شد جایگاه آئینه های فرنل را در جهت عمود به محور اپتیکی توسط پیچ هاتغییر میدهیم تا روشنایی تصویر را تنظیم کنیم .

سپس فاصله فریز ها را با کولیس اندازه گرفته و با متر فاصله بین پرده و عدسی را اندازه میگیریم.

محاسبات و نتایج آزمایش :

خواسته های آزمایش d و teta است که با روابط زیر بدست می آیند و همچنین می توانید نمونه ای از داده های به دست آمده از آزمایش و محاسبات آن را مشاهده نمایید :

معادلات و محاسبات دو آینه فرنل و تداخل

معادلات و محاسبات دو آینه فرنل و تداخل

 

 

امیدوارم مورد استفاده شما قرار گرفته باشد.

حق کپی رایت برای ریسمان محفوظ است.

انتشار این مطلب فقط با قرار دادن لینک فعال مطلب مجاز است.

لینک مستقیم مطلب : http://goo.gl/FrDjGd

 

اشتراک گذاري در کلوب اشتراک گذاري در گوگل پلاس اشتراک گذاري در فيسبوک

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *