دید از دریچه فروسرخ

 

تابش فروسرخ از لوکوموتیو

تابش فروسرخ از لوکوموتیو

سلام

ما از طریق چشمان خود فقط توانایی درک امواج ناحیه مرئی را داریم ولی آیا تا کنون فکر کرده اید که اگر می توانستیم توانایی بینایی خود را در ناحیه فروسرخ گسترش دهیم چه می دیدیم و جهان اطرافمان چگونه به نظر می رسید . خوب بهتر است مقداری با ناحیه فروسرخ بیشتر آشنا شویم. در ادامه با ریسمان همراه باشید تا دید از دریچه فروسرخ را تجربه کنید .به طور کلی نمی توان بین نواحی طیفی امواج الکترومغناطیس مرز مشخصی را تعیین نمود چرا که مثلا به آرامی که از ناحیه مرئی به سمت قرمز می رویم به جایی می رسیم که تابش مرئی نور قرمز و تابش الکترومغناطیسی فروسرخ را همراه با هم داریم. با این توصیف حال اگر بخواهیم برای برای این ناحیه یک طیف مشخص کنیم می توانیم بگوییم حدودا از فرکانس ۴۳۰ تراهرتز تا فرکانس ۳۰۰ گیگاهرتز یا به عبارت دیگر از طول موج یک میلی متر تا ۷۰۰ نانو مترمی توانیم امواج فروسرخ را دریافت کنیم . در این بازه امواج فروسرخ یا مادون قرمز به پنج دسته بر اساس طول موج و کاربرد ها تقسیم بندی می شوند که عبارتند از :

فروسرخ نزدیک (NIR) که یکی از رایج ترین کاربرد هایش مخابرات و فیبرهای نوری می توان دانست . در حوزه فرکانسی ۲۱۴ تا ۴۰۰ تراهرتز.

فروسرخ با طول موج کوتاه (SWIR) که آن هم در ارتباطات راه دور قابل استفاده است و در حوزه فرکانسی ۱۰۰ تا ۲۱۴ تراهرتز قرار می گیرد.

فروسرخ با طول موج متوسط (MWIR) که موشک هایی که هواپیما را از طریق گرمای موتور تعقیب می کنند از این حوزه با فرکانس ۳۷ تا ۱۰۰ تراهرتز استفاده می کنند.

فروسرخ با طول موج بلند (LWIR) که دوربین های دید در شب و گرماسنجی همه در این حوزه با فرکانس ۲۰ تا ۳۷ تراهرتز کار میکنند.

فروسرخ دور (FIR) که در ساخت لیزر های خاص و برخی استفاده های درمانی کاربرد دارد با حوزه فرکانسی ۰٫۳ تا ۲۰ تراهرتز .

این حوزه نسبتا گسترده در فن آوری باعث شده است که در زندگی روزمره با این دسته از امواج در ارتباط باشیم به طور مثال وقتی که شما با کنترل تلوزیون کانال تلوزیون تا عوض می کنید یا در خانه را با ریموت کنترل باز می کنید یا حتی وقتی که با دزدگیر ماشین کار می کنید در ارتباط مستقیم با این امواج هستید .

اکنون به طور خاص تر می خواهم به کاربرد گرما سنجی و قابلیت دید در شب برخی دوربین ها اشاره کنم. همانطوری که می دانید تمام اجسام اطرافمان و حتی بدن خود ما از خود امواج الکترومغناطیس تابش می کنند هر چه دما بالاتر باشد طبق قانون جابه جایی وین طول موج بیشترین تابش ها به سمت طول موج های بلند تر جابه جا می شوند به همین ترتیب و با توجه به این که بخشی از تابش الکترومغناطیسی هر جسمی را تابش های فروسرخ تشکیل می دهند می توانیم به این نتیجه برسیم که اجسام با دما های متفاوت مقادیر متفاوتی از امواج فروسرخ یا اینفرارد از خود تابش می کنند . بر همین اساس دوربین های دید در شب یا دوربین های گرمایی () ساخته شده اند که در تصویر نمونه ای از این دوربین ها را مشاهده می کنید.

دوربین دید در شب مادون قرمز

دوربین دید در شب مادون قرمز

در تصویر اول متن نیز یک لوکوموتیو قدیمی را مشاهده می کنید که در قسمت هایی که دما بالا تر بوده به دلیل تابش بیشتر فورسرخ یا مادون قرمز تصویر روشن تر است و قسمت هایی که تابشی نداریم مثل آسمان به سمت رنگ های تیره و سیاه پیش می روند.

در تصویر پایین یک جت را مشاهده می کنید که بر فراز یک دریاچه در حال پرواز است ؛ در این تصویر می توانید مشاهده کنید که آب دریاچه امواج مادون قرمز یا فروسرخ تابش شده از موتور هواپیما را بازتاب کرده و به همین دلیل روشن دیده می شود.

تصویر مادون قرمز از جت جنگنده

تصویر مادون قرمز از جت جنگنده

امیدوارم  مورد استفاده شما قرار گرفته باشد

حق کپی رایت برای ریسمان محفوظ است.

انتشار مطلب فقط با قرار دادن لینک مستقیم فعال به مطلب جایز می باشد.

لینک مطلب : http://goo.gl/DQqDbS

اشتراک گذاري در کلوب اشتراک گذاري در گوگل پلاس اشتراک گذاري در فيسبوک

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

۲ پاسخ

  1. AMIN گفت:

    سلام.خسته نباشین.اسم این دوربین ها چیه.یک دوربین با موج کوتاه و نزدیک . اگر برای فروش دارید قیمت چند هست اگر هم ندارید راهنمای کنید ممنون میشوم . باتشکر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *