ذره و موج در فیزیک کلاسیک

سلام

فیزیک را امروزه به دو بخش فیزیک کلاسیک و فیزیک مدرن تقسیم بندی می کنند . دنیای فیزیک کلاسیکی را می توان به دو بخش ذره و موج تقسیم بندی کرد .در ادامه ابتدا به تعاریف و خواص ذرات و امواج می پردازیم و سپس با ذکر تفاوت هایشان به نتیجه گیری روشنی در مورد ذره و موج در فیزیک کلاسیک می رسیم . در ادامه با ریسمان همراه باشید .

ذره و موج در فیزیک کلاسیک

ذره و موج در فیزیک کلاسیک

ذره :

حال اگر بخواهیم تعریف روشنی از ذره در فیزیک کلاسیکی ارائه بدهیم به نظر شما چه تعریفی مناسب است ؟

در فیزیک کلاسیک عبارت ذره به هر جسمی تعلق می گیرد که اندازه ، شکل و ساختار آن در یک زمینه خاص قابل صرف نظر باشد و به حساب نیاید . در ادامه برای کامل تر شدن درکمان از ذرات کلاسیکی به بررسی نیرو های بین ذرات در فیزیک کلاسیک می پردازیم .

در فیزیک کلاسیک نیرو های بین ذرات را می توانیم شامل تنها دو نیروی جاذبه و کولنی بدانیم که اولی از وزن ذارت و دومی از بار الکتریک ذرات ناشی می شود .

خوب حالا پاسخ یک سوال : خصوصیات ذره چیست ؟ همانطور که گفتیم در بررسی ذره ی کلاسیکی نیرو مشخص است و اطلاعات کاملی از نیرو داریم بنابراین جای ذره نیز مشخص است . پس نیرو و مکان ذره جزو خاصیت های ذره در فیزیک کلاسیک هستند .

موج :

خوب حالا به بررسی امواج کلاسیکی می پردازیم . در یک تعریف خلاصه امواج کلاسیکی حاصل نوسانات ذرات یا میدان ها هستند مثل امواج الکترومغناطیسی که در آن ها میدان های الکتریک E و مغناطیسی B عمود بر هم نوسان می کنند .

امواج نیز مانند ذرات دارای دو خاصیت هستند : یکی طول موج و دیگری بسامد یا فرکانس که هر کدام را در مقالات جداگانه ای در سایت ریسمان شرح خواهیم داد .

تفاوت ذره و موج در فیزیک کلاسیک :

ذرات در فضا و زمان جایگزیده هستند ولی امواج در فضا و زمان گستردگی دارند .

ذرات در برخودر از هم عبور نمی کنند بلکه پراکنده می شوند اما امواج از هم عبور کرده و بر هم کنش آن ها از اصل بر هم نهی تبعیت می کند .

نتیجه گیری :

به این ترتیب ذرات و امواج در فیزیک کلاسیکی و در مکانیک کاملا از هم تفکیک شده اند .

این مطلب تالیفی است و حق نشر آن برای ریسمان محفوظ است .

انتشار این مطلب تنها با ذکر نام ریسمان و لینک فعال به مطلب مجاز است .

لینک مستقیم مطلب :   http://goo.gl/xKQwde

امیدوارم مورد استفاده شما قرار گرفته باشد .

اشتراک گذاري در کلوب اشتراک گذاري در گوگل پلاس اشتراک گذاري در فيسبوک

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *