رادیو تلسکوپ چگونه کار می کند؟

سلام

همانطور که برای مشاهده نور ماه و ستارگان از تلسکوپ های نوری معمولی استفاده می کنیم برای دریافت امواج الکترومغناطیسی آن ها هم از رادیو تلسکوپ ها استفاده می کنیم . در ادامه همراه ریسمان باشید تا بیشتر با این آنتن های غول پیکر آشنا شویم .تمامی ستارگان و سیارات علاوه بر تابش در ناحیه مرئی ، در ناحیه رادیویی هم از خود تابش هایی دارند ، همچنین ماهواره ها و فضاپیماهایی که در فضا وجود دارند ارتباطات خود را از طریق امواج رادیویی با ما بر قرار می کنند . به همین دلیل ما نیاز به آنتن های بسیار بزرگی برای دریافت این امواج داریم ، اما چرا تا این اندازه بزرگ ؟

از آنجایی که امواج رادیویی طول موج حدود چند سانتی متر تا چند کیلومتر را شامل می شوند ، پس تجهیزات مربوط به این امواج نیز باید اندازه هایی در همین حدود داشته باشند ، اما از آنجایی که لایه یونوسفر زمین دچار اعوجاج می شوند به همین دلیل معمولا رادیو تلسکوپ های زمینی را برای دریافت امواج رادیویی با طول موج بین ۱ متر تا ۱۰ متر می سازند ، به همین دلیل یک رادیو تلسکوپ (Radio Telescope) بسیار بزرگ ساخته می شود ، دلیل دیگری که می توان مطرح کرد این است که به دلیل فاصله بسیار زیاد بین اجرام در فضا امواج مسافت های بسیار طولانی را طی می کنند و به همین دلیل نیاز به تجهیزات بزرگی داریم که این امواج را به درستی دریافت کنیم . گاهی قطر یکی از این آنتن ها به چند ۱۰ متر می رسد . در بیابان آتاکاما واقع در کشور شیلی تعداد ۶۶ عدد از این رادیو تلسکوپ ها قرار گرفته اند . این رادیو تلسکوپ آلما (ALMA) نامیده می‌شود. این تجهیزات فعلا بزرگترین تجهیزات رادیو تلسکوپی بر روی زمین هستند .

به دلیل تداخلی که امواج رادیویی ناشی از شهر ها و رادیو و تلوزیون بر روی کار این آنتن ها ایجاد می کند ، آن ها را در محیط هایی خالی از جمعیت و امواج می سازند . برای دریافت بهتر امواج گاه حدود ۲۰ عدد از این آنتن های بزرگ را با هم و کنار هم وصل می کنند و بر روی یک هدف واحد متمرکز می کنند .

تصویر زیر از رادیو تلسکوپ کیفیت بسیار بالایی دارد ، با کلیک بر رویش آن را در سایز بزرگ مشاهده نمایید .

تصویر رادیو تلسکوپ با کیفیت بالا

تصویر رادیو تلسکوپ با کیفیت بالا

به طور کلی رادیو تلسکوپ ها امواج رادیویی را دریافت و بر روی دریافت کننده کانونی می کنند ، این امواج بسیار ضعیف هستند به همین دلیل قبل از انجام پردازش بر روی آن ها باید تقویت شوند ، تقویت کننده هایی که در این مرحله استفاده می شوند در حد امکان دقیق ساخته می شود تا از تغییر در امواج و اعوجاج در آن ها جلوگیری شود . سپس این امواج و امواجی که از آنتن های دیگر دریافت می شود بر اساس مکان و زمان دریافت امواج توسط رایانه مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرد و نتیجه این اطلاعات به محققان و دانشمندان ارائه می شود و آن ها با بررسی و محاسباتی که بر روی آن ها انجام می دهند برای مطالعه فضا و سیارات از آن ها کمک می گیرند.

اهمیت این دستگاه ها وقتی ثابت می شود که متوجه می شویم همه اجرام فضایی در ناحیه مرئی یا نزدیک به آن تابش ندارند ، به همین دلیل برای مشاهده این اجرام نیاز به رادیو تلسکوپ ها داریم.

در ادامه شما را به دیدن ویدیوی همراه این مقاله دعوت می کنم ، در این ویدیو که نشنال جئوگرافیک منتشر کرده است ، مراحل نصب و راه اندازی یک رادیوتلسکوپ و همچنین کار کردن آن ها را مشاهده می نمایید.

امیدوارم مورد استفاده شما قرار گرفته باشد.

حق کپی رایت برای ریسمان محفوظ است.

انتشار این مطلب فقط با قرار دادن لینک فعال مطلب مجاز است.

لینک مطلب :   http://goo.gl/jBVXbd

لینک دانلود

دانلود

 

اشتراک گذاري در کلوب اشتراک گذاري در گوگل پلاس اشتراک گذاري در فيسبوک

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *