ساخت موتور الکتریکی سه فاز

سلام

موتور های القایی AC جزو رایج ترین وسایلی هستند که بسیاری از ما روزانه با آنها سر و کار داریم موتور کولر؛ لباس شویی همزن ها و خوردکن های خانگی همه از این دست موتور ها هستند که به علت ساخت ساده و هزینه کم آن نسبت به سایر موتور های مشابه به این شکل فراگیر هستند. در این نوشته با ساخت موتور الکتریکی سه فاز آشنا می شویم .

موتور سه فاز

موتور سه فاز

نواع متنوعی از موتورهای AC در بازار موجود است. موتورهای مختلف برای کارهای مختلفی مناسب اند. با اینکه طراحی موتورهای القایی AC آسانتر از موتورهای DC است، ولی کنترل سرعت و گشتاور در انواع مختلف موتورهای القایی AC نیازمند درکی عمیقتر در طراحی و مشخصات در این نوع موتورهاست. این نکته در اساس انواع مختلف، مشخصات آنها، انتخاب شرایط برای کاربریهای مختلف و روشهای کنترل مرکزی یک موتورهای AC را مورد بحث قرار می‌دهد.

به صورت کل می توانیم موتور های AC را به دو دسته ی موتور های تک فاز و موتور های سه فاز تقسیم بندی کنیم.

ویدئوی فوق در مورد ساخت نوع سه فاز این دسته از موتور هاست که در فیلم به صورت کامل به سیم پیچ ها و نحوه اتصال آنها به هم اشاره شده است.

برای ساخت این موتور از شش سیم پیچ با هسته های آهنی که دو به دو هر کدام به یک فاز متصل شده اند استفاده شده و هسته متحرک موتور که اصتلاحا روتور نامیده می شود نیز از یک حلبی فلزی تو خالی و سبک تشکیل شده است.

در ویدئو با اندازه گیری میزان سرعت چرخش روتور و سرعت آن تاثیر وزن و نوع روتور در سرعت چرخش آن مشخص می شود.

امیدوارم مورد استفاده شما قرار گیرد.

حق کپی رایت برای ریسمان محفوظ است.

http://goo.gl/EtZBG5

لینک دانلود

دانلود

اشتراک گذاري در کلوب اشتراک گذاري در گوگل پلاس اشتراک گذاري در فيسبوک

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *