ساخت نیتروژن جامد

سلام

فرض کنید مقداری آب را در محفظه ای قرار دهیم که بتوانیم فشار آن را به دلخواه کاهش یا افزایش دهیم حال به نظر شما اگر فشار ظرف را به میزان کافی کن کنیم چه اتفاقی می افتد ؟ اگر به میزان کافی فشار را بالا ببریم چه اتفاقی برای آب می افتند؟ در ادامه همراه ما باشید :

اگر به طور خیلی خلاصه بخواهم جواب سوال فوق را بدهم باید بگویم که با کاهش فشار روی آب شاهد جوشیدن آب و حتی بخیر آن در دمای اتاق هستیم و با افزایش فشار شاهد یخ زدن و تشکیل بلور دادن آب خواهیم بود .

حال بیایید همین آزمایش ساده را بر روی نیتروژن مایع انجام دهیم . ابتدا مقداری نیتروژن را در ظرفی می ریزیم همانطور که در ویدیو مشاهده می کنید دماسنج دمای منفی ۱۹۶  درجه سانتی گراد را که دمای جوش نیتروژن مایع هست را نشان می دهد ؛ حال در ظرف را به طور کامل می بندیم و شروع به اضافه کردن فشار هوای درون ظرف می کنیم همانطور که ملاحظه می کنید دمای داخل ظرف شروع به کاهش می کند تا دمای منفی ۲۱۱ درجه سانتی گراد که شاهد بلور بستن نیتروژن و یا به عبارت دیگر ساخته شدن نیتروژن جامد هستیم .

در قسمت دوم نیز شاهد ریختن مقداری یخ خشک بر روی ظرف آب هستید که چگونه شروع به تبخیر شدن و حرکت بر روی آب می کند . البته نمایش زیبایی است !!

در ادامه شما را به دیدن این ویدیو دعوت می کنم .

امیدوارم مورد استفاده شما قرار گرفته باشد.

حق کپی رایت برای ریسمان محفوظ است.

انتشار این مطلب فقط با قرار دادن لینک فعال مطلب مجاز است.

لینک مطلب :   http://goo.gl/cYkrdI

لینک دانلود

دانلود

اشتراک گذاري در کلوب اشتراک گذاري در گوگل پلاس اشتراک گذاري در فيسبوک

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

یک پاسخ

  1. aa گفت:

    شاید مطلب قدیمیه و شاید اصلا نباید این پست دو بنویسم ولی تو نیتروژن جامد هوا رو از شیشه تخلیه میکنن یعنی فشار کم میشه نه زیاد اشتباه نوشتین فک کنم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *