شارژر های بیسیم چگونه کار می کنند؟

سلام

به تازگی شاهد ورود نسل جدیدی از شارژر های تلفن های همراه و ابزار قابل حمل به بازار هستیم . البته این گونه از شارژر ها فقط برای این گونه از وسایل مورد توجه نیستند بلکه به تازگی حتی کارخانه های خودرو سازی هم شروع به طراحی شارژر های بیسیم برای شارژر خودرو های الکتریکی خود کرده اند . اما چه چیز باعث شده است که این نوع شارژر تا این میزان مورد توجه قرار گیرد و اساسا این تکنولوژی چگونه کار می کند ؟ با ریسمان در ادامه همراه باشید .

شارژر بی سیم تلفن همراه

شارژر بی سیم تلفن همراه

 

خوب اگر بخواهیم این مساله را خیلی ساده تحلیل کنم باید بگویم که دقیقا مثل دو جسم با دمای مختلف است که با هم در تماس حرارتی قرار گرفته اند ، در این صورت تا جایی که دمای جسم سرد با دمای جسم گرم برابر شود شارش گرما از سمت جسم گرم به جسم سرد ادامه خواهد داشت .

شارژر های بی سیم (Wireless Charging) که به آنها Inductive charging یا شارژر های القایی هم گفته می شود از میدان مغناطیسی برای انتقال انرژی بین دو جسم استفاده می کنند . که معمولا در یک ایستگاه شارژ اتفاق می افتد . انرژی از طریق یک جفت القایی (inductive coupling) به دستگاه الکتریکی منتقل می شود ، که این می تواند باعث شارژ شدن باتری یا کار کردن دستگاه الکتریکی شود .

این شارژر ها به طور معمول از سیم پیچ های القایی برای تولید یک جریان متناوب از میدان الکترومغناطیسی در داخل شارژر استفاده می کنند و یک سیم پیچ القایی هم در دستگاه قابل حمل شارژر شونده وظیفه دریافت توان از میدان الکترومغناطیسی و تبدیل مجدد آن به جریان متناوب الکتریکی برای شارژ باتری ها را به عهده دارد.

در واقع این دو دو سیم پیچ القایی (induction coils) که در مجاورت هم قرار می گیرند به مانند یک ترانسفورماتور برق (electrical transformer) عمل می کنند .

می توان فاصله های بیشتری هم بین سیم پیچ فرستنده و سیم پیچ دریافت کننده در نظر گرفت به شرط آن که در سیستم شارژ القایی از جفت های القایی رزونانسی استفاده شود.

البته ما در این نوشته فقط بر روی ساختار یک شارژر القایی صحبت کردیم و مزایا و معایب آن ها را بررسی نکردیم.

امیدوارم مورد استفاده شما قرار گرفته باشد.

حق کپی رایت برای ریسمان محفوظ است.

انتشار این مطلب فقط با قرار دادن لینک فعال مطلب مجاز است.

لینک مطلب :   http://goo.gl/xOGqi2

تقریبا ترجمه ای از سایت ویکی پدیا .

اشتراک گذاري در کلوب اشتراک گذاري در گوگل پلاس اشتراک گذاري در فيسبوک

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *