چرخ و فلک و فیزیک

سلام

تا به حال سوار چرخ و فلک شده اید . حرکت دورانی چرخ و فلک لذت بخش و سرگرم کننده است . ولی چه رازی در این حرکت دورانی وجود دارد که این گونه باعث پرطرفدار شدن این وسیله شده است ؟ برای پاسخ در ادامه با ریسمان همراه باشید .

چرخ و فلک

چرخ و فلک

 

برای پی بردن به راز لذت انسان از چرخ و فلک باید کمی به ساختار بدن انسان دقت کنیم . حسگرهای حرکتی بدن انسان و بلاخص مایع مخاطی داخل گوش انسان درکی از سرعت به ما ارائه نمی دهد و اصولا ما نسبت به سرعت احساس خاصی نداریم .

اما این حسگرها در حقیقت شتاب را می سنجند و شتاب را حس می کنند . در حرکت چرخ و فلک که از نوع حرکت های دایره ای به شمار می آید سرعت خطی و دورانی افراد ثابت است و در نتیجه افراد از سرعت لذت نمی برند . همچنین به علت ثابت بودن سرعت خطی ، شتاب خطی نیز ثابت است و تغییر نمی کند بنابراین راز عامل لذت بخش در این حرکت در شتاب حرکت دورانی قرار دارد .

در هر حرکت دورانی به سبب وجود تغییر جهت سرعت ما شتاب زاویه ای داریم . این شتاب زاویه ای در حرکت چرخ و فلک ثابت است ، اما بدن ما به خوبی آن را درک و احساس می کند .

به طور کلی می توان گفت که شتاب یا به علت تغییر سرعت خطی به وجود می آید و یا به علت تغییر جهت سرعت خطی در اینجا مقدار سرعت ثابت است اما تغییر جهت سرعت برای ما شتاب را در بر خواهد داشت .

امید وارم مورد استفاده شما قرار گرفته باشد .

حق کپی رایت و نشر برای سایت ریسمان محفوظ است .

استفاده از این مطلب تنها با ذکر نام ریسمان به عنوان منبع و قرار دادن لینک مستقیم به این مطلب مجاز است .

اشتراک گذاري در کلوب اشتراک گذاري در گوگل پلاس اشتراک گذاري در فيسبوک

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *