قدرت هوا

سلام

آیا می دانید بیش از ۱۰۰,۰۰۰ متر هوا بالای سر ما قرار دارد ؟ اگر وزن این مقدار هوا را حساب کنید به عددی بسیار بزرگ خواهید رسید . حالا اگر این وزنی که حساب کردیم را بر هر سانتی متر مربع تقسیم کنیم تا فشار وارد بر هر سانتی متر مربع را حساب کنیم به عدد یک کیلو گرم بر سانتی متر مربع می رسیم . این عدد به معنی آن است که بر هر سانتی متر از بدن ما فشاری برابر با یک وزنه یک کیلو گرمی وارد می شود .

برای تصور این مساله می توانید فرض کنید که اگر هر بند انگشت شما را حدودا یک سانتی متر مربع در نظر بگیریم ، بر روی هر انگشت شما یک وزنه ۳ کیلوگرمی قرار داده شده است .

اما از آنجایی که از داخل بدن فشاری معادل با همین میزان به سمت خارج بدن بر قرار است لذا ما فشار جو بر بدنمان را احساس نمی کنیم و به راحتی زندگی می کنیم . فشار داخل بدن انسان یکی از دلایل پوشیدن لباس های مخصوص توسط فضانوردان است ، چرا که اگر این لباس  ها را نپوشند در فضا که فشار جو وجود ندارد ، فشار داخل بدن انسان سبب متلاشی شدن و انفجار بدن می شود .

آزمایش های زیبا و جالب بسیاری برای نشان دادن فشار هوا بر روی زمین وجود دارند ، در اینجا هم به معرفی یکی از این آزمایش ها می پردازم .

آزمایش فشار هوای جو

آزمایش فشار هوای جو

 

یک خط کش را بر روی میز قرار دهید به صورتی که قسمتی از آن از لبه میز بیرون باشد ، با دستتان محکم به آن قسمتی که خارج از میز قرار دارد ضربه بزنید . مشاهده می کنید که خط کش از روی میز پرتاب می شود و به پرواز در می آید . حال یک عدد کیسه پلاستیکی یا سلفن را به اندازه حدود یک کاغذ A4 بر روی قسمتی از خط کش که بر روی میز قرار دارد می اندازیم ، اگر این باز بر روی خط کش ضربه بزنیم مشاهده می کنیم که خط کش به سختی حرکت می کند و یا شاید اگر اندازه کیسه یا سلفن را قدری بزرگتر در نظر بگیریم حتی شاهد شکستن خط کش خواهیم بود و این نشان دهنده قدرت فشار هوا یا قدرت هوا است !!!

در ادامه شما را به دیدن ویدیوی این آزمایش که در ادامه برای دانلود قرار داده ام دعوت می کنم .

به علت محدودیت حجم لینک مستقیم به مدت حدود یک ماه فعال می باشد . اما شما همیشه می توانید از لینک غیر مستقیم برای دانلود ویدیو استفاده نمایید .

امیدوارم مورد استفاده شما قرار گرفته باشد.

حق کپی رایت برای ریسمان محفوظ است.

انتشار این مطلب فقط با نام ریسمان و قرار دادن لینک فعال مطلب مجاز است.

لینک مطلب :    http://goo.gl/9nU7g0

لینک دانلود

دانلود مستقیم

لینک دانلود

دانلود غیر مستقیم

اشتراک گذاري در کلوب اشتراک گذاري در گوگل پلاس اشتراک گذاري در فيسبوک

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *