کاربرد قطبش در صفحات LCD

سلام

قطبش یا پلاریزاسیون یکی از خواص مهمی است که نه تنها در مورد امواج بلکه حتی در مورد خلا و برخی موارد دیگر نیز به کار می رود . قطبش به معنای محدود کردن نوسان موج الکترومغناطیسی فقط در یک جهت است . اما این مفهوم به نسبت ساده با کاربردهای فراوانی همراه است . با ریسمان برای دیدن یکی از کاربردهای قطبش همراه باشید .صفحات LCD یا Liquid Crystal Display امروزه جای خود را به LED ها داده اند اما هنوز هم در بسیاری از تلوزیون ها و صفحات مانیتور و تلفن های همراه قابل مشاهده هستند . اما این صفحات پرکاربرد چگونه و بر چه اثاثی کار می کنند ؟

این صفحات شامل یک تعدادی پیکسل های نورانی هستند که می توانند ترکیبی از سه رنگ RGB قرمز ، سبز و آبی را تولید کنند . اما برای دیده شدن یک پیکسل به رنگ قرمز باید تابش های سبز و آبی آن پیکسل را حذف کنیم و این کار به وسیله چرخش گر انجام می شود .

به تصویر توجه کنید :

ساختار صفحات LCD

ساختار صفحات LCD

در LCD ها یک یک صفحه نور پس زمینه قرار دارد که نور پس زمینه سفید رنگ را تولید می کند این لامپ معمولا فلوروسنت است . این نور سپس از یک قطبش گر عمودی عبور می کند تا در جهت عمودی قطبیده شود ، حال در اینجا یک لایه از کریستال های مایع قرار می دهیم که با وصل برق نور را ۹۰ درجه می چرخاند و در صورتی که برق قطع باشد چرخشی هم در نور رخ نمی دهد . بعد از این لایه هم یک صفحه قطبنده افقی قرار می گیرد ، حال اگر نور ۹۰ درجه دوران داده شده باشد می تواند از این قطبش گر عبور کند و به پیکسل رنگی مربوطه برسد و نور رنگی به وجود می آید و اگر نور نتواند از صفحه قطبش گر عبور کند نوری به پیکسل رنگی نمی رسد و پیکسل تاریک خواهد بود . برای همین می توانیم فقط با قطع یا وصل جریان برق رنگ های هر پیکسل را تنظیم کنیم .

رنگ های ترکیبی هم به همین روش تولید می شوند اما در این حالت پیکسل های دو یا چند رنگ با هم روشن می شوند . شدت های نوری مختلف هم با زاویه های مختلف چرخنده حاصل می شود . اگر نور با زاویه به غیر از عمود بر محور قطبنده به آن بتابد فقط با شدت کمتری عبور می کند و کاملا خاموش نمی شود .

امیدوارم مورد استفاده شما قرار گرفته باشد.

حق کپی رایت برای ریسمان محفوظ است.

انتشار این مطلب فقط با قرار دادن لینک فعال مطلب مجاز است.

لینک مطلب :   http://goo.gl/wQRlO7

اشتراک گذاري در کلوب اشتراک گذاري در گوگل پلاس اشتراک گذاري در فيسبوک

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *