آموزش طراحی – گام پنجم

سلام

در ادامه آموزش های گام به گام طراحی بعد از اتمام مباحث آشنایی با پرسپکتیو ، می خواهیم به سراغ نکات این روش و سپس برخی مثال های کاربردی تر برویم . امیدوارم مورد استفاده شما قرار گرفته باشه . در ادامه با ریسمان همراه باشید .

امروز گام پنجم : رعایت تناسب در پرسپکتیو

هنگام کشیدن اشکال در مبحث پرسپکتیو نکته ای که باید به آن دقت کرد رعایت تناسبات مکانی اجسام نسبت به افق است . یعنی مثلا ما هر چه که به افق نزدیک تر می شویم اجسام باید با یکی تناسب معینی کوچک تر شوند . برای مثال می توانم به ریل های راه آهن یا تیر های چراغ برق کنار جاده اشاره کنم که هر چقدر به دورتر نگاه می کنید کوچکتر به نظر می رسند و به هم نزدیک تر می شوند .

رعایت تناسب در پرسپکتیو

رعایت تناسب در پرسپکتیو

 

اما نکته مهم در اینجا رعایت تناسب برای این کوچک شدن ها یا نزدیک شدن های اجسام در طرح های ماست . بلاخص این مساله وقتی مهم می شود که شما بخواهید یک طراحی صنعتی از یک وسیله انجام دهید و یا بخواهید ایده ای برای ساخت یک وسیله در سر دارید را بر روی کاغذ بیاورید . اگر به رعایت تناسبات در طرحتان دقت نکنید سر انجام طرحی خواهید داشت که در جلوی کادر بسیار بزرگ و در عقب کادر بسیار کوچک است در صورتی که تمام عمق مورد نظر شما از شکلتان مثلا ۵ سانتی متر است .

برای رفع این مشکل باید چند نکته را بدانید :

یکی از این نکات این است که شما با تمرین فراوان باید مهارت این را کسب کنید که بتوانید تنها با دست و بدون گزاشتن نقاط مرجع پرسپکتیو بر روی کاغذ و فقط با تصورات ذهنی خود از این نقاط اقدام به طراحی کنید و این فقط با تمرین و تمرین و تمرین حاصل می شود .

حسن این کار به این است که شما می توانید نقاط مرجع را در جایی بسیار دورتر از صغحه کاغذی که در اختیار دارید تصور کنید و در نتیجه طرح شما باز تر می شود و بسیار کندتر به سمت افق حرکت می کند و جمع می شود .

نکته دومی که باید رعایت کنید این است که یاد بگیرید چگونه با رعایت تناسبات در طراحیتان فاصله های مساوی را در عمق میدان به درستی طراحی کنید . این کار را با رسم خطوط مورب راهنما انجام می دهیم .

مثلا شما اگر بخواهید یک پنجره با اندازه شیشه های برابر رسم کنید با رسم قطر مستطیلی که تمام مساحت پنجره ای را در بر می گیرد و قطع دادن این خط با خطوطی که به سمت نقاط مرجع در حرکت هستند می توانید سایز درست و متناسب هر شیشه را به دست آورید .

در ادامه شما را به دیدن این آموزش دعوت می کنم .

به علت محدودیت حجم لینک مستقیم به مدت حدود یک ماه فعال می باشد . اما شما همیشه می توانید از لینک غیر مستقیم برای دانلود ویدیو استفاده نمایید .

امیدوارم مورد استفاده شما قرار گرفته باشد.

حق کپی رایت برای ریسمان محفوظ است.

انتشار این مطلب فقط با نام ریسمان و قرار دادن لینک فعال مطلب مجاز است.

لینک مطلب :    http://goo.gl/cQQsXl

لینک دانلود

دانلود مستقیم

لینک دانلود

دانلود غیر مستقیم

اشتراک گذاري در کلوب اشتراک گذاري در گوگل پلاس اشتراک گذاري در فيسبوک

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *