باد خورشید ها

سلام

شفق قطبی یکی از پدیده های زیبایی است که در قطب های زمین دیده می شود . اما چه چیزی باعث چنین پدیده جالب و زیبایی می شود و آیا ممکن است مشکلاتی هم برای ما به وجود آورد ؟ برای دانستن پاسخ با ریسمان همراه باشید .

باد های خورشیدی همانطور که از اسمشان پیداست جریان هایی هستند که از سمت خورشید جاری می شود . همانطور که باد بر روی زمین جریانی از ذرات و مولکول های هوا است . باد خورشیدی هم جریانی از ذرات و یون هایی است که از سطح خورشید فوران می کنند . این ذرات را می توان پلاسما دانست چرا که یون هایی هستند که از قید هسته آزاد هستند . هر چند تعداد و انواع این ذرات بسیار است اما معروف ترینشان که باعث ایجاد پدیده شفق قطبی نیز می شود را می توان ذرات آلفا یعنی هسته های هلیوم دانست ، البته مقداری هم الکترون و پروتون در این میان هستند .

باد های خورشیدی و تاثیر میدان مغناطیسی زمین

باد های خورشیدی و تاثیر میدان مغناطیسی زمین

 

ذارت دیگری نیز از جمله ذرات بنیادی در میان باد های خورشیدی دیده و اندازه گیری شده اند که خود اثبات کننده برخی از نظریه ها قرار گرفته اند . مثلا ذره ای به نام میون در بین این ذرات باعث اثبات نظریه انبساط زمان نسبیت انیشتن شد . به این صورت که عمر میون به مقداری کوتاه است که امکان رسیدن به سطح زمین برایش وجود ندارد اما در سطح زمین دیده شده است و این به دلیل طولانی تر شدن زمان به علت نزدیکی سرعت میون به سرعت نور است .

باد های خورشیدی ناشی از فوران های سطح خورشید هستند که باعث پراکنش ذرات در فضا می شود . البته فقط خورشید نیست که این ذرات را به فضا می پراکند بلکه ستاره های دیگری که در فضا وجود دارند نیز همین کار را انجام می دهند که به آن ها باد های کیهانی یا امواج کیهانی گفته می شود .

به علت برخورد این ذرات با گازهای موجود در جو در قطب های زمین شاهد ایجاد پدیده شفق قطبی هستیم که مثلا برخورد ذرات باد خورشیدی یا باد کیهانی با اکسیژن رنگ سبز و با بقیه گازها رنگ های دیگر را به وجود می آورد .

باد های خورشیدی ممکن است باعث ایجاد اختلالات و مشکلاتی در ارتباطات و امواج بر روی سطح زمین شوند .

از آن جایی که زمین دریافت کننده باد های خورشیدی بسیار از ستارگان است عنوان این مطلب را باد خورشید ها نامیده ام !!!

در ادامه شما را به دیدن ویدیوی همراه مطلب در مورد انفجار ها و فوران های سطح خورشید که علت ایجاد باد های خورشیدی هستند دعوت می کنم .

به علت محدودیت حجم لینک مستقیم به مدت حدود یک ماه فعال می باشد . اما شما همیشه می توانید از لینک غیر مستقیم برای دانلود ویدیو استفاده نمایید .

امیدوارم مورد استفاده شما قرار گرفته باشد.

حق کپی رایت برای ریسمان محفوظ است.

انتشار این مطلب فقط با نام ریسمان و قرار دادن لینک فعال مطلب مجاز است.

لینک مطلب :    http://goo.gl/TUzoUx

لینک دانلود

دانلود مستقیم

لینک دانلود

دانلود غیر مستقیم

اشتراک گذاري در کلوب اشتراک گذاري در گوگل پلاس اشتراک گذاري در فيسبوک

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

یک پاسخ

  1. سایبان گفت:

    اطلاعات خوبی بود ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *